Egy református falu története

A csöglei krónikás: Péterffy Károly

A nemes és nemzetes Péterffy családnak megtelepedése Csöglén

A csöglei krónikás: Péterffy Károly

„A Napló naponként vagy meghatározatlan időközökben készített magánjellegű feljegyzések sorozata. Irodalmi jelentése szerint a prózai műfajok egyike.”

Egy naplóba betekinteni, mindig izgalmas játék, hiszen a feljegyzéseik révén egészen közel kerülhetünk szerzőkhöz. Végig kísérhetjük a magánéleti gondjaikat, beleláthatunk legbensőbb érzéseikbe, gondolataikba. A magyar irodalomban is találkozhatunk több klasszikus naplóíróval. Elsőnek említeném Mikes Kelement, majd folytatva a sort még megemlítve néhányat: Csáth Géza, Lázár Ervin, Gárdonyi Géza, Kertész Imre. Emlékezetes naplót vezetett a mindössze 13 éves Anne Frank német zsidóleány is. Aki Naplót vezet, saját korának történetéről mutat képet az utókornak. Véleményem szerint a naplóvezetés különösen dícsérendő dolog kis településeken, apró falvakban élő emberektől. Felmerül bennem a kérdés: honnan volt széleskörűnek mondható infomációjuk az ország, a nagyvilág eseményeiről, történéseiről, hisz rádióról az időben nem, újságról is csak korlátozott mértékben beszélhetünk. Ráadásul akkor még a postás nem dobta be naponta a ládába. Mind ez, amit tettek, a napi kemény paraszti munka mellett végezték.

Ilyen ember volt Nemes Péterffy Károly, aki Csöglén született 1856. november 30.-án. Meghalt: 1949. március 13.-án 95 éves korában. Édesapja Péterffy János, édesanyja Ferenczy Mária. Naplót írni kezdett 1882.-ben. „Csináltattam ezen könyvet én Nemes Péterffy Károly, azon remény fejében, hogy családomnak is meghagyhassam örök időkre, hogy a Nemes Péterffy család hogyan és miképpen származott Csöglére és melyik esztendőben”...

Nemes Székely János neve már szélesebb körben ismert. Ő 1808.-tól 1866.-ig írta naplóját, mely a falu és környéke eseményeit foglalta magába. Ez könyv alakban meg is jelent. Péterffy Károlyról kevesebbet tudunk. Az a hír hallható volt ugyan községünkben, hogy Buzás Zoltánék tulajdonában van egy régmúlt időkről szóló könyv, melyet a család egyik őse vezetett. Ezt nem szívesen adják idegen kezébe - tartva attól -, hogy még él a könyvben szereplő személynek olyan leszármazottja, akit kellemetlenül érintenének az őséről leírtak. Buzás Zoltán – született 1952.-ben – osztálytársam, gyerek kori jó barátom ükapja volt a krónikás Péterffy Károly. Zoltán barátom 2019.-ben bekövetkezett sajnálatos halála után kaptam meg a Naplót digitális formában édes fiától ifjú Buzás Zoltántól / született 1977.-ben/. A benne leírtakat olvasgattam, tanulmányoztam, és az a véleményem, hogy nem csak szülő falunk szempontjából érdekes, de főleg értékes, hanem szélesebb körben is feltétlenül az. Megtalálható benne többek között a családtörténet, Péterffy Károly személyes sorsa , régi levelek, dokumentumok, történelmi események leírásán kívül olyan feljegyzések, melyekből megtudhatjuk a papok neveit1601-től 1704.-ig, akik a községben szolgáltak. Megtudhatjuk továbbá, kik töltöttek be bírói tisztséget 1704-től 1889.-ig a faluban. Több oldalon ír Kossuth Lajosról, az I. világháborúról, Trianonról. Saját maga írt hazafias tartalmú verseket. Milyen különleges események, balesetek, gyilkosságok, tűzesetek mikor és hol történtek a faluban és környékén. Mikor volt olyan időjárás, ami az átlagostól nagyon eltért. Amiket felsoroltam, a teljesség igénye nélkül tettem.

Projekt információ

Ez egy példa arra, hogy lehetne megvalósítani

Megpróbáltam rendszerezni a naplóbejegyzéseket téma szerint. Az egyes almenüpontok egyenlőre az oldalszámra hivatkoznak, ezekre kattintva lehetne kidolgozni ezeket.